صاد

ص والقرآن ذی الذکر
صاد

یا بکُش؛
یا دانه دِه؛
یا از قفس آزاد کن.
.
.
.

صاد گرد
سر رسید موضوعی
سر رسید ماهانه

عضو باشگاه وبلاگ نویسان رازدل

اگر مجنون دل شوریده‌ای داشت
دل لیلی از او شوریده تر بود

سیر مطالعاتی تاریخ اسلام

يكشنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۲

تاریخ اسلام

در این سال‌ها چند بار دوستان متعددی از من درباره‌ی سیر مطالعاتی تاریخ اسلام نظر خواسته‌اند و به فراخور نیاز آن‌ها هر بار کتاب یا کتاب‌هایی را معرفی کرده‌ام.
امروز در پایگاه خوب و روزآمد «سخن تاریخ» این سیر مطالعاتی را دیدم و بسیار پسندیدم. هر چند که من فقط اندکی از این کتاب‌ها را خوانده‌ام. اما با کمی تحقیق مطمئن شدم که مجموعه‌ی خوبی را معرفی کرده‌اند. مجموعه‌ای کامل که معتبرترین و کم‌غلط ترین کتاب‌های تاریخ اسلام در زمان ما را در بر می‌گیرد.
«تاریخ‌نگاری اسلامی با گرایش شیعی» علمی پیشرو و تازه نفس است و دستاوردهای مورخین شیعه در دهه‌های اخیر بسیار قابل توجه بوده است. این نکته را از عدم حضور بسیاری از کتاب‌های مشهور تاریخی قدیمی در این فهرست در می‌یابید.

دریافت فهرست سیر مطالعاتی تاریخ اسلام

  • ۹۲/۱۱/۱۳
  • :: کتاب

# اهل بیت

# تاریخ

# دوست

نظرات (۲)

فکر کنم اگر اگر این سیر را حتی ٢٠ درصدی هم بروم آن روز یکی از آرزوهای دیرینه ام مرتفع شده. اما فعلا دست نگاه میدارم تا خوب خوب تشنه اش بشوم... مثل تاریخ معاصر که خوب تشنه شدم و سراغ خوب کسی هم برای رفع تشنگی رفتمً.
اینطور سیرها به نظر خیلی تخصصی می آیند و حتی از فرصت عموم ِ خواص جامعه هم خارج اند.
بهتر است از این بین اصلی تر ها یا مهم تر ها یا آنچه در عین اختصار مفیدتر است به عنوان پایه انتخاب، و بعد برای تعمیق بیشتر بقیه کتب معرفی شوند.
یک سیر مطالعاتی خوب به غیر از روند طولی و عرضی مناسب باید عمق هم داشته باشد، باید لایه لایه باشد؛ تا هر کس با توجه به نیاز و تحمل خود انتخاب کند. کسی آب تنی را دوست دارد و کسی دیگر غواصی در اعماق و تماشای گونه های نادر جانوران. و البته برای غواصی باید تجهیزات مناسب به همراه داشت.
البته تا کنون چنین سیر مطالعاتی ایده آلی ندیده ام. می شناسید معرفی کنید.
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
قرآن کریم
رساله آموزشی
هنر شیعه
گنجور
واژه یاب
ویراست لایو
تلوبیون